Czy warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, choć zyskało na popularności w ostatnich latach, zapoczątkowane zostało tak naprawdę już w starożytności! Hellenowie w Grecji i patrycjusze w Rzymie jako uprzywilejowana część społeczeństwa korzystali z ciepła rozprowadzanego kanałami w podłodze. Nowoczesne ogrzewanie podłogowe jest bardziej dostępne. Na czym polega to rozwiązanie i czy warto z niego skorzystać?

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe – jak sama nazwa wskazuje – to dostarczanie ciepła w pomieszczeniu za pomocą instalacji ukrytych pod posadzką. Jest alternatywą dla tradycyjnych grzejników – i to alternatywą energooszczędną. Do wyboru są dwa rodzaje ogrzewania: elektryczne i wodne. Ogrzewanie podłogowe elektryczne opiera się na działaniu prądu, który nagrzewa podłogę. Kable, folie i maty grzewcze to elementy, które za to odpowiadają. Ogrzewanie wodne składa się z kolei z rur, które rozmieszczone pod posadzką tworzą pętle grzewcze.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe? Przede wszystkim:

  • ciepło rozprowadzane jest równomiernie – nie dochodzi do sytuacji, w której jakiś obszar podłogowy jest mniej lub bardziej nagrzany,
  • ogrzewanie podłogowe jest dobre dla fizjologii człowieka – najcieplejsze powietrze panuje w okolicach stóp,
  • w pomieszczeniu jest więcej miejsca – brak widocznych grzejników poprawia też estetykę przestrzeni,
  • ogrzewanie jest niskotemperaturowe, co oznacza, że temperatura podłogi jest zbliżona do temperatury powietrza,
  • ten rodzaj ogrzewania jest bezpieczny – po przetestowaniu zamontowanego obiegu ryzyko  przecieków czy usterek w czasie eksploatacji jest niewielkie.

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś wady? Zniechęcający może wydawać się wysoki koszt inwestycji (w porównaniu do standardowych grzejników) i konieczność wcześniejszego zaplanowania rozmieszczenia mebli. Instalacja nie powinna znaleźć się pod meblami. Ogrzewanie podłogowe wymaga też dokładnego sprawdzenia wybranego podłoża (drewna, ceramiki, dywanów czy tworzyw sztucznych) pod kątem oporu przewodzenia ciepła. W zestawieniu z korzyściami ogrzewania podłogowego takie minusy są jednak niewielkie.

Ogrzewanie podłogowe w AURATON

W AURATON oferujemy produkty wysokiej jakości – wielofunkcyjne urządzenia, które umożliwiają sterowanie ogrzewaniem podłogowym (nawet 8 strefami grzewczymi). Możesz kupić u nas między innymi: głowice termoelektryczne i regulatory temperatury, sterowniki do pompy C.O, bezprzewodowe listwy do ogrzewania podłogowego, siłowniki termostatyczne do podłogówki, elektroniczne głowice grzejnikowe, anteny, obudowy dla listwy sterującej i inne elementy. Sprawdź dostępną ofertę, zapytaj o koszt i postaw na nowoczesne ogrzewanie podłogowe w swoim domu, mieszkaniu lub biurze.

< >
Najnowsze porady

Kiedy Mój Prąd 5.0?

Czytaj więcej17.04.2023

Pompy ciepła: split czy monoblok?

Czytaj więcej23.03.2023

Zalety ogrzewania podłogowego

Czytaj więcej30.08.2015