Co warto wiedzieć przy zakupie regulatorów temperatury?

Inteligentny dom jest nie tylko nowoczesny, ale przede wszystkim energooszczędny. W standardowych domach to właśnie ogrzewanie generuje największe koszty. Sprytnym rozwiązaniem, pozwalającym na gromadzenie oszczędności za ogrzewanie, mogą okazać się regulatory temperatury.

Co to jest regulator temperatury?

Nowoczesne regulatory temperatury lub inaczej termostaty to urządzenia bezprzewodowe i przewodowe, których głównym zadaniem jest utrzymywanie  wybranej przez Ciebie temperatury dla każdego pomieszczenia. Jedną z zalet jest to, że poza swobodną regulacją temperatury,  termostaty wpływają również na obniżanie kosztów ogrzewania i mogą wydłużyć żywotność urządzeń grzewczych oraz klimatyzacyjnych.

Przewodowy czy bezprzewodowy? Jaki regulator temperatury wybrać?

Zarówno bezprzewodowy, jak i przewodowy regulator temperatury mają taki sam wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania i poprawę komfortu cieplnego w Twoim domu. Prawidłowy montaż regulatorów jest bardzo istotny – niewłaściwie umiejscowiony może podawać nieprawdziwą temperaturę, co zmniejszy efektywność pracy urządzenia. Regulator powinien być zamontowany w pokoju – miejscu, w którym ma mierzyć temperaturę. Nie powinien być wystawiony na działanie światła słonecznego, ani być blisko miejsca gdzie występują przeciągi i szybkie obniżenie temperatury np. okna lub drzwi. Z kolei przy kotle grzewczym lub piecu  instaluje się sterownik (wersja bezprzewodowa). Mechanizm działania tego systemu jest prosty. Kiedy regulator rejestruje spadek temperatury wysyła sygnał do sterownika, a ten uruchamia piec.

Regulatory temperatury występują w wersji przewodowej lub bezprzewodowej. W tym drugim przypadku komunikacja między jednym a drugim urządzeniem odbywa się drogą radiową lub w nowocześniejszej wersji – przez centralę systemu inteligentnego domu. To opcja bardzo wygodna i pożądana przez osoby, które chciałyby zdalnie, za pomocą smartfona lub tabletu programować system grzewczy w swoim domu.

To, na co warto zwrócić uwagę, to czy urządzenia mają możliwość komunikacji i działania na wypadek awarii internetu czy odcięcia w dostawie prądu do mieszkania.  Urządzenia, które posiadają wbudowany akumulator lub są zasilane bateryjnie, będą działać nawet w przypadku braku prądu, a zapasowa komunikacja radiowa, to nieocenione rozwiązanie, które pozwoli Ci utrzymać optymalną temperaturę w pomieszczeniu nawet w przypadku awarii sieci!

Dodatkowe funkcje regulatora, na jakie warto zwrócić uwagę?

Wybór dobrego regulatora temperatury ma znaczący wpływ na wygodę jego użytkowania. Dobre modele będą wyposażone w czytelny wyświetlacz, licznik czasu pracy, a w wersji bezprzewodowej, nie będą zakłócały pracy innych urządzeń. Co więcej, zarówno tradycyjne, jak i bezprzewodowe regulatory temperatury mogą działać w inteligentnym trybie pamięci cykli załącz/wyłącz, a także oferować automatyczne dostosowanie temperatury do określonej pory dnia.

Nowoczesne termostaty do kaloryferów, sterowniki do pompy C.O., siłowniki termoelektryczne do ogrzewania podłogowego i regulatory temperatury to inwestycja, która może się zwrócić nawet w ciągu dwóch sezonów grzewczych! To rozwiązanie, które możesz wykorzystać zarówno podczas budowy energooszczędnego budynku, jak i modernizacji tradycyjnego domu w inteligentny — pomagający w jeszcze lepszym i bardziej świadomym zarządzaniu energią.

< >
Najnowsze porady

Kiedy Mój Prąd 5.0?

Czytaj więcej17.04.2023

Pompy ciepła: split czy monoblok?

Czytaj więcej23.03.2023

Zalety ogrzewania podłogowego

Czytaj więcej30.08.2015