Najnowsze wpisy
AURATON i SUPLA podejmują współpracę
Dom pod Ręką, czyli Smart Home w Twoim Telefonie
Inteligentny Dom, a Oszczędność
Zalanie mieszkania: jak możesz się przed nim uchronić?
Zalanie to problem, który często spotyka mieszkańców bloków, ale i domów jednorodzinnych. Ze statystyk udostępnionych przez PZU wynika, że to właśnie zalanie jest najczęstszą przyczyną zgłaszania szkód z polis mieszkaniowych. Zalanie mieszkania może być skutkiem warunków pogodowych, ale często (60% zgłoszeń) powodują je awarie i tak zwane zalania sąsiedzkie.
Nic dziwnego, że zalanie domu to coś, czego bardzo obawiają się właściciele nieruchomości. Zazwyczaj przydarza się w najmniej odpowiednim momencie, a do tego może pociągnąć za sobą ogromne koszty i mnóstwo stresu. Usuwanie skutków zalania jest również potencjalnie bardzo czasochłonne. Na szczęście istnieje szereg sposobów na to, aby oszczędzić swój dom i nerwy – w tym artykule przyjrzymy się różnym pomysłom na ochronę przed skutkami zalania. Dowiesz się jak możesz zminimalizować zagrożenie i jak zabezpieczyć dom przed zniszczeniami korzystając z systemu przeciwzalaniowego.
Jak zabezpieczyć się przed skutkami zalania mieszkania?
Najbardziej dotkliwym skutkiem zalania domu czy mieszkania są koszty, które musimy ponieść aby doprowadzić nasz dom do stanu używalności. Korzystnym rozwiązaniem jest sytuacja, w której koszty pomaga nam pokryć ubezpieczenie – dlatego prawie 80% właścicieli nieruchomości decyduje się wykupić odpowiednią polisę. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że znaczenie ubezpieczeń majątkowych jest coraz większe. Z roku na rok rośnie liczba polis majątkowych, co ma wpływ również na wypłacane przez ubezpieczycieli świadczenia. Łączna wartość odszkodowań z tytułu ubezpieczeń majątkowych wyniosła w 2018 roku ponad 2,5 miliarda złotych.
Warto pamiętać, że ubezpieczenie może nie tylko zabezpieczyć nas w przypadku zalania wywołanego awarią czy zaniedbaniem, ale też pokryć szkody spowodowane przez zalanie sąsiedzkie. Polisa daje więc sporo bezpieczeństwa, ale przecież nadal nie chroni nas przed samym zalaniem – taki komfort mogą z kolei dać pozostałe sposoby opisane w tym artykule.
Sposoby na uniknięcie zalania
Zalanie mieszkania bywa wynikiem nieszczęśliwego splotu okoliczności, ale skoro możesz zminimalizować zagrożenie, to czemu z tego nie skorzystać? Istnieje szereg dobrych praktyk, które pomogą Ci uniknąć zalania.
Wszystko zaczyna się od projektowania oraz montażu instalacji wodnej i poszczególnych urządzeń. Warto w tym miejscu dobrze przemyśleć chociażby umiejscowienie rur – zagrożeniem są zwłaszcza nieogrzewane pomieszczenia, w których ryzyko zamarznięcia wody będzie wyższe. Co jeśli Twoja instalacja znajduje się w miejscach ogrzewanych, ale obawiasz się, że niespodziewany spadek temperatury i tak spowoduje awarię? Przyda się wyposażyć dom w inteligentny sterownik urządzenia grzewczego , który sam zadba o odpowiednie ocieplenie pomieszczenia, nawet jeśli Ty będziesz poza domem.
Umiejętne zaprojektowanie instalacji to jedno, ale nie można zapominać o profesjonalnym jej zamontowaniu. Wybierz sprawdzonych fachowców, którzy zadbają o odpowiednie łączenia rur lub wykończenie instalacji. Podobnie sprawa się ma z instalowaniem sanitariatów czy urządzeń, które są w kontakcie z wodą (pralka, zmywarka) – nie warto oszczędzać za wszelką cenę, bo nieprawidłowe podłączenie może za jakiś czas poskutkować zalaniem. Lepiej powierzyć to zadanie doświadczonym fachowcom. Ważnym elementem będzie też stworzenie odpowiedniej dokumentacji instalacji wodnej. Świadomość tego, gdzie znajdują się rury przyda się podczas kolejnych remontów – pozwoli uniknąć przykrych (i mokrych) niespodzianek.
Oczywiście nie zawsze masz wpływ na to, jak zaprojektowana i zamontowana jest instalacja wodna. Nawet jeśli tylko wynajmujesz mieszkanie lub mieszkasz w domu kupionym na rynku wtórnym i tak możesz uniknąć zalania stosując odpowiednie działania. Regularnie sprawdzaj stan elementów, które często stają się przyczyną zalań, na przykład wężyków doprowadzających wodę czy uszczelek. Pamiętaj o gwarancji i sumiennie wymieniaj przestarzałe części instalacji. Ważne jest również odkamienianie urządzeń, które mogą spowodować zalanie.
Nie zapominaj również o drobnych czynnościach, które mają spory wpływ na kondycję instalacji wodnej w Twoim domu. Chodzi na przykład o to, żeby zamykać okna przed wyjściem z domu czy zawsze mieć na oku lejącą się wodę. Niezwykle ważne jest też to, aby nie wrzucać do zlewu resztek jedzenia, fusów, a także oleju, który może przyspieszać zatkanie odpływu.
Zadbaj również o to, aby do umywalki w łazience, brodzika czy toalety nie trafiały niepożądane przedmioty. Drożność odpływów pozwali uniknąć czasochłonnych interwencji i kosztownego w skutkach zalania.
Nie dopuść do zniszczenia mieszkania!
Pamiętasz o regularnych przeglądach i dbasz o elementy instalacji wodnej? Niestety, zalanie i tak może Ci się przytrafić. Jest też dobra informacja – możesz uchronić się przed poważnymi zniszczeniami domu, a co za tym idzie kosztami i stresem. Wystarczy wyposażyć swoje mieszkanie czy dom w system przeciwzalaniowy. Wcale nie oznacza to generalnego remontu! System chroniący dom przed zalaniem może być prosty w instalacji i obsłudze.
Z czego składa się taki system? Odpowiemy na przykładzie zestawu Water Stop z oferty Auraton Smart – znajdziesz w nim dwa bezprzewodowe urządzenia (czujnik zalania i elektrozawór), które tworzą bezpieczny system chroniący przed skutkami zalania.
- Czujnik zalania (Flood Sensor) to niewielkie urządzenie, które możesz umieścić w miejscu, w którym obawiasz się zalania – na przykład za pralką czy w kotłowni. Od tej pory czujnik Flood Sensor będzie strzegł danego obszaru przed zalaniem. Kiedy tylko wykryje wodę, podniesie alarm.
Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie, kiedy na miejscu będą domownicy – dzięki czujnikowi w ciągu kilku sekund dowiedzą się o niebezpieczeństwie. Co w sytuacji kiedy nikogo nie ma w domu? Zestaw Water Stop od Auraton Smart został wyposażony w jeszcze jedno urządzenie, które idealnie dopełni funkcjonalności czujnika przeciwzalaniowego:
- Elektrozawór (Flood Sensor Valve), który jest w stałym kontakcie z czujnikiem. Czujnik rozpoznał zalanie, a domownicy nie reagują? Po zaledwie 10 sekundach elektrozawór zamknie dopływ wody, aby zapobiec poważnym zniszczeniom.
Szybka reakcja na zalane mieszkanie to nie jedyna zaleta zestawu Water Stop. Jak przystało na elementy inteligentnego domu, wspomniane urządzenia znajdują się pod Twoją pełną kontrolą – gdziekolwiek jesteś. Korzystając z aplikacji mobilnej, możesz zdalnie sterować dopływem wody, a także dowiadywać się o interwencjach Twojego systemu przeciwzalaniowego.
Nie musisz także przejmować się tym czy brak prądu lub internetu zaprzepaści Twoje starania o bezpieczeństwo domu. Zawór z oferty Auraton Smart będzie działać zarówno w trybie stałego zasilania, jak i przy wsparciu wbudowanego akumulatora – jeśli poziom naładowania baterii spadnie, otrzymasz o tym powiadomienie. Taki poziom kontroli to spokojna głowa: nieważne czy jesteś w pracy czy odpoczywasz na wakacjach, wiesz że Twój dom jest chroniony przed następstwami zalania.
System przeciwzalaniowy pomoże Ci zapobiec szkodom wywołanym zalaniem, ale wspiera również utrzymanie instalacji w dobrej kondycji, a to podstawowy warunek uniknięcia zalań. Opisywany przez nas elektrozawór Auraton Smart posiada funkcję AntiStop, dzięki której urządzenie regularnie oczyszcza się, a szansa na zatarcie (i groźną w skutkach awarię) spada.
Zalane mieszkanie – lepiej działać zawczasu
Zalanie mieszkania to nie koniec świata, ale nikt nie chce, aby przydarzyło się to właśnie jemu. Można się jednak odpowiednio przygotować i w efekcie uniknąć skutków zalania: znaczących kosztów, zniszczonego dobytku i wielu nerwów.
W przeciwdziałaniu skutkom zalania pomogą Ci:
- Wykupienie ubezpieczenia – odpowiednia polisa zagwarantuje fundusze na pokrycie szkód wywołanych zalaniem mieszkania czy domu.
- Dbanie o instalacje wodną i urządzenia domowe – regularne przeglądy pozwolą zminimalizować szanse awarii.
- Wyposażenie domu w inteligentny system przeciwzalaniowy – czujnik zalania i elektrozawór opanują zalanie nawet jeśli nie będzie Cię w domu.
Już dzisiaj zadbaj o to, żeby Twój dom był chroniony przed zalaniem i jego niszczycielskimi skutkami. Zobaczysz, że będziesz spać o wiele spokojniej!