Kiedy Mój Prąd 5.0.?

Znamy już termin rozpoczęcia nowego naboru do programu Mój Prąd 5.0. Wnioski o dofinansowanie na pompy ciepła, fotowoltaikę i kolektory słoneczne będzie można składać od 22 kwietnia 2023. Termin uruchomienia kolejnej edycji programu Mój Prąd, ogłosiła w piątek Minister Klimatu i Środowiska, Anna Moskwa.  

Minister Anna Moskwa wywiązuje się z obietnicy złożonej w marcu. Szefowa resortu ogłosiła, że w kwietniu uruchomiony zostanie kolejny nabór. Co więcej, zostaną wprowadzone zmiany w programie Mój Prąd – oprócz instalacji fotowoltaicznych, będzie można uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła albo kolektor słoneczny:  

„Rozszerzamy program Mój Prąd o dofinansowanie do zakupu powietrznych i gruntowych pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych na ciepłą wodę. Dzięki temu program będzie kompleksowym wsparciem w procesie przekształcania budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. To nasza odpowiedź na najczęściej zgłaszane nam potrzeby społeczne. Niezależnie od tego czy dziś dom ogrzewany jest gazem, pelletem czy ciepłem systemowym, od kwietnia będzie można dokonać remontu i inwestycji, które pozwolą w znaczący sposób obniżyć koszty ogrzewania i energii elektrycznej” – mówiła Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. 

Mój Prąd 5.0 jakie dofinansowanie?  

Paweł Mirowski, Wiceszef NFOŚiGW pod koniec marca poinformował, że wysokość dofinansowania w programie Mój Prąd ma być na podstawowym poziomie dofinansowania programu Czyste Powietrze 2023. To oznacza, że beneficjenci będą mogli otrzymać:  

 • do 6 000 zł do instalacji paneli fotowoltaicznych; 
 • do 7 000 zł do instalacji paneli fotowoltaicznych rozszerzonej o dodatkowe elementy; 
 • do 16 000 zł do magazynu energii; 
 • do 5 000 zł do magazynu ciepła; 
 • do 3 000 zł do systemu zarządzania energią; 
 • do 4 400 zł do pompy powietrze-powietrze (klimatyzatorów wyposażonych w funkcję grzania); 
 • do 12 600 zł do pompy powietrze-woda bez podwyższonej efektywności; 
 • do 19 400 zł do pompy powietrze-woda z podwyższoną efektywnością; Sprawdź pompy Auraton 
 • do 28 000 zł do pompy gruntowej; 
 • do 3 500 zł do kolektorów słonecznych. 

Maksymalne dofinansowanie ma wynieść 50% do kosztów, a jego wartość to nawet 58 000 zł.  

Mój prąd kto może skorzystać?  

O ile zasady piątej edycji programu nie ulegną zmianie, beneficjentem programu Mój Prąd może być osoba fizyczna, która: 

 • wytwarza energię elektryczną na własne potrzeby, 
 • ma zawartą umowę, która reguluje kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji lub umowę sprzedaży energii elektrycznej, 
 • rozlicza się w systemie net-billing. 

 

14 kwietnia Anna Moskwa na Facebooku Ministerstwa Klimatu i Środowiska ogłosiła, że program będzie obejmował prosumentów, którzy na dzień składania wniosku posiadają przyłączoną mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kWh do 10 kWh i rozliczają się za wyprodukowaną energię elektryczną w systemie net – billing. 

 

Gdzie złożyć wniosek Mój Prąd? 

Wniosek do programu Mój Prąd można składać tyko i wyłącznie w formie elektronicznej przez generator wniosków o dofinansowanie. Aby złożyć wniosek potrzebujesz profilu zaufanego lub e-dowodu, w celu weryfikacji Twojej tożsamości.  

Mój Prąd czy Czyste Powietrze?  

Dotacje Mój Prąd oraz Czyste Powietrze można łączyć tylko z ulgą termomodernizacyjną od podatku PIT. Jeżeli wnioskodawca, pragnie otrzymać dofinansowanie na instalację OZE może otrzymać środki tylko z jednego źródła. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy lepiej nam skorzystać z programu Mój Prąd czy Czyste powietrze. Z niecierpliwością czekamy na szczegóły programu.  

W połowie marca 2023 został zamknięty nabór do czwartej edycji programu Mój Prąd. Nabór, który rozpoczął się w grudniu 2022, miał trwać do końca marca. Został zamknięty przedwcześnie z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. Wszystkim tym, którzy planują otrzymać dotację w programie Mój Prąd 5.0, sugerujemy szybkie składanie wniosków, gdy tylko nabór zostanie otwarty. Przyznanie środków odbywa się na zasadzie: kto pierwszy, ten lepszy 

< >
Najnowsze porady

Kiedy Mój Prąd 5.0?

Czytaj więcej17.04.2023

Pompy ciepła: split czy monoblok?

Czytaj więcej23.03.2023

Zalety ogrzewania podłogowego

Czytaj więcej30.08.2015