Jak działa sterownik pompy C.O.?

Co to jest sterownik pompy i jak działa? Dzięki temu tekstowi uporządkujesz wiedzę na temat działania sterownika pompy C.O. w instalacji centralnego ogrzewania.  Jej ważnym elementem jest pompa do centralnego ogrzewania (inaczej nazywana pompą obiegową). Pompa sprawia, że woda krąży pomiędzy kotłem a grzejnikami lub innym elementem przekazującym ciepło (np. ogrzewanie podłogowe i ścienne). Sterowniki są natomiast urządzeniami, które – jak sama nazwa wskazuje – pomagają tym sterować.

Sterownik pompy – definicja i działanie

W celu podniesienia komfortu domowników i zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, na rynku pojawiły się sterowniki pompy – elektroniczne urządzenia, które optymalizują pracę układu grzewczego poprzez kontrolę temperatury w układzie C.O. Co to oznacza w praktyce? Ogólny mechanizm C.O. jest taki sam: w kotle wzrasta temperatura wody, co powoduje załączenie pompy i rozpoczęcie jej pracy. Sterownik do pompy C.O. umożliwia pomiar temperatury czynnika grzewczego z kotła (40°C) i rozpoczęcie pracy pompy po jej osiągnięciu. Pompa będzie działała do momentu, aż temperatura w układzie spadnie poniżej tej wyznaczonej, czyli według przykładu: 40°C. Oznacza to, że za pomocą sterownika możesz uruchamiać i wyłączać pompę – tak, aby działała w określonym zakresie temperatur. Takie kontrolowanie pracy pompy przekłada się na:

  • wzrost komfortu,
  • niższe rachunki za ogrzewanie,
  • zabezpieczenie pompy C.O. przed zamarznięciem poza sezonem grzewczym – odpowiada za to specjalna funkcja AntiStop sterownika, dzięki której poza sezonem grzewczym pompa uruchamiana jest na 30 sekund, co 14 dni.

Instalacja sterowników w domu – oferta AURATON

Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty do sterowania pompą C.O.

  • AURATON HYDRUS  – sterownik pompy do automatycznego załączania i wyłączania pompy obiegowej w zależności od temperatury w układzie C.O. lub C.W.U. Może pracować w trybie automatycznym lub manualnym. Zakres temperatur do ustawienia wynosi od 20°C do 90°C, a zakres mierzonych temperatur – od 2°C do 99°C.
  • AURATON S14 (URSA)- wielofunkcyjny sterownik do współpracy z C.O. i C.W.U. Współpracuje także z termo-kominkiem i nawiewowymi kotłami na paliwo stałe. Możliwe jest ustawienie temperatury w zakresie od 10°C do 85°C., a pomiar realizowany jest w zakresie od 0°C do 99°C.
  • AURATON VOLANS – sterownik do automatycznego załączania i wyłączania pompy C.O – wraz z nią wymusza obieg wody w instalacji C.O. z kotłem na paliwo stałe lub gazowym bez układu sterującego pompą. Zakres temperatur do kontrolowania i ustawienia to 25°C – 55°C.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zasad działania sterownika? Przeczytaj pozostałe artykuły na naszym blogu, aby poznać czym jest rozbudowana automatyka domowa i w jaki sposób może poprawiać codzienność.

< >
Najnowsze porady

Kiedy Mój Prąd 5.0?

Czytaj więcej17.04.2023

Pompy ciepła: split czy monoblok?

Czytaj więcej23.03.2023

Zalety ogrzewania podłogowego

Czytaj więcej30.08.2015